موسسه تالش شناسی
پایگاهی برای کنشگران گستره هنرو فرهنگ تالش

علی عبدلی2


در هشتم اسفند ۹۲ همایش با عنوان « بزرگداشت پیشکسوتان موسیقی تالش » در آمفی تئاتر شرکت چو کا برگزارشد که با استقبال غیر منتظره اقشار مختلف مردم ؛ به ویژه اهالی هنرو قلم قرار گرفت .

این هماش را موسسه فرهنگی و هنری تالش شناسی برگزار کرد . به مناسبت وقوع این رویداد هنری ، گفتگویی انجام داده ایم با دکتر عبدلی مدیر مسئول موسسه تالش شناسی و دبیر همایش یاد شده که ذیلا از نظرتان می گذرد :

 شریف : آقای عبدلی می خواهیم در آغاز گفتگو کمی مارا با موسسه تالش شناسی آشنا کنیدعبدلی : تقاضای تاسیس  این موسسه دراوایل سال  ۱۳۸۴ به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تسلیم شد و پس طی مراحل قانونی به تایید و تصویب وزارت ارشاد رسید و پروانه رسمی فعالیت آن صادر شد و در اداره  ثبت اسناد و املاک رضوانشهر به ثبت رسید .

شریف : اعضاء هیات مدیره موسسه چه کسانی هستند .

عبدلی : از ابتدا آقایان بهرام احمدی، بهزاد نیکنام و اینجانب، اعضاء هیات مدیره این موسسه بوده ایم  و این ترکیب هنوز وجود دارد .

 شریف : هدف از تاسیس موسسه تالش شناسی چه بوده و نوع فعالیت هایش چیست ؟

عبدلی: این موسسه یک تشکل مردم نهاد یا همان N . G . O است و ماهیت فرهنگی دارد. هدف از تاسیس آن چنانکه در اساسنامه مربوطه آمده  است  فعالیت در زمینه های هنری و انجام مطالعات فرهنگی و تولید و نشر آثاری در این زمینه هاست   .

ما برای تحقق این اهداف، در اساسنامه موسسه  بخش های تخصصی مختلفی مانند انجام مطالعات فرهنگی ، همایشها و جشنواره ها ، هنرو ادبیات ، تولیدات فرهنگی و هنری ،  کلا مرتبط با حوزه فرهنگی تالش را  پیش بینی و به ثبت رساندیم . اگر بتوانیم همه ی بخش های مصوب را فعال کنیم ، موسسه تبدیل به یک مرکز بزرگ فرهنگی در قلمرو ایرانشانسی مبدل خواهد شد .

 شریف : بنا به گفته شما این موسسه حدود ۸ سال است که تاسیس شده  اما نامش  مدت کمی ست که بر سر زبانها افتاده . تا کنون مشغول چه فعالیتی بوده است .

عبدلی : این موسسه متاسفانه سرگذشت شیرینی نداشته  . زیرا در همان آغاز تاسیس مصادف شد با سیاست انقباضی دولت قبلی در زمینه فعالیت های فرهنگی . ما تا آمدیم نیرو ها و اعضاء موسسه را که همه از هنرمندان و متخصصان توانمند منطقه هستند ، سازماندهی کنیم و وارد عرصه فعالیت شویم ، حلقه شرایط چنان تنگ شد که دیدیم بهتر است دنبال دردسر نگردیم و امورات را به روزمرگی بگذرانیم . در انتظار فردا بنشینیم .

در چنان شرایطی بود که حتی نتوانستیم در رضوانشهر اتاقی تهیه کنیم که دفتر موسسه بشود. در همان زمان به خاطر رفع برخی حساسیت ها ، مجمع عمومی موسسه آقای بهرام احمدی را به سمت مدیر عامل برگزید تا مکاتبات با امضاء ایشان انجام بگیرد . از این رو ناچار دفتر مرکزی موسسه را به ماسال انتقال دادیم . اما با روی کار آمدن کنونی و آشکار شدن نشانه های فرج بعد شدت ، هیئت مدیره موسسه تصمیم گرفت کم کم از محاق در بیاید  و انجام وظایف خود را  آغاز کند وبه عنوان یک تشکل مردم نهاد وارد میدان خدمت شود و اهداف هنری و فرهنگی خود را پی بگیرد .  از این رو در همین چند ماه گذشته دست به فعالیت هایی زد که به طور مثال می توان از برگزاری مجلس یاد بود شادروان قسمت خانی در رشت و همایش بزرگداشت پیشکسوتان موسیقی تالش در چوکا و اجرای سلسله دیدار ها با پیشکسوتان علمی ، فرهنگی و هنری تالش ، یاد کرد . انجام این کارها قبلا یا اصلا ممکن نبود یا بدون تبعات تلخ باقی نمی ماند. علاقه فراوان مردم نسبت به اینگونه فعالیت ها ، موجب شد  که نام موسسه تالش شناسی یکباره درخشش یابد  .

 امید وارم از این پس سوء ظن ها جای خود را به اعتماد بدهد و سنگ اندازی ها به گره گشایی های خردمندانه بدل شود تا این موسسه بادرک عمیقی که از مسائل ملی و بین المللی در مورد اقوام و خرده فرهنگ ها دارد، بتواند وظایف قانونی خود را به عنوان یک تشکل مردم نهاد انجام دهد .

 شریف : چگونه شد به فکر برگزاری همایش بزرگداشت پیشکسوتان موسیقی تالش افتادید . ارزیابی خودتان از این حرکت چیست ؟

عبدلی : زمانی که هیات مدیره موسسه تصمیم گرفته بود دور جدید فعالیت خود را آغاز کند ، خبر آوردند یکی از خوانندگان برجسته تالش شادروان رحیم قاسمی درگذشت . هنوز لباس سوگ ایشان را از تن در نیاورده بودیم که استاد بی بدیل موسیقی مقامی تالش قسمت خانی از دست رفت. وقتی رفتیم مجلس یادبود آن هنرمند را در رضوانشهر و شهر رشت برگزارکنیم ، یک بار دیگر میزان عشق وعلاقه خاص و عام نسبت به این هنرمندان را به نمایش در آمد. این رویداد ها مارا به این فکر انداخت که چرا باید همیشه منتظر باشیم که پس از مرگ به سراغ بزرگان هنرو فرهنگ خود برویم . از همان زمان دیدار با بزرگان پیشکسوت و قدر شناسی از انها را در دستور کار خود قراردادیم و به صورت گروهی به دیدار چند تن از آنان مانند دکتر رهنمایی، صالح بیدار، نهضت حسینی نژاد و هادی حمیدی رفتیم وهم زمان طرح برگزاری همایش اخیر را نوشتیم و مجوز لازم را برای برگزاری آن از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفتیم .

شریف : شما از برگزاری این همایش چه ارزیاب ای دارید ؟ .

اگرچه قضاوت در باره کاری که ما انجام داده ایم بر عهده دیگران است  ولی چند نکته مهم از جمله استقبال بی سابقه مردم ، نداشتن حاشیه منفی و رضایت عموم کسانی که در همایش حضور داشتند ، مارا به این باور رسانده  که این همایش بسیار موفق بوده و برگزار کنندگانش از یک آزمون سخت سرفراز بیرون آمدند .

 شریف : برگزاری همایشی با آن وسعت علاوه بر داشتن کادر تحقیق و اجرایی متخصص که البته دارید ،  به حمایت های اداری و مالی هم نیاز دارد . در این مورد چه کردید و برشما چه گذشت .

عبدلی : در این راستا باید از دو مرحله گذر می کردیم . مرحله نخست دریافت مجوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که خوشبختانه با خود اداره کل و ارشاد رضوانشهر هیچ مشکلی پیدا نکردیم . اما از بیرون حاشیه هایی ایجاد کردند که با سعه صدر مدیرکل محترم و معاون هنری  آن اداره کل ، مشکل برطرف شد و مجوز صادر گردید .

مرحله دوم گذر از موانع ای بود که در مراحل اجرا بر سر راهمان قرار می گرفت . مثلا برای نصب یک بنر تبلیغات در سطح رضوانشهر به چنان دردسری دچار شدیم که گفتنی نیست . از این موانع هم با حمایت جدی آقای امام پناهی فرماندار تالش زبان و فرهنگ دوست رضوانشهر ، عبور کردیم . در پایان همایش نیز انتظار ما که نه ، انتظار مردم از صدا و سیمای مرکز گیلان این بود که آن رویداد بزرگ هنری تالش را پوشش خبری و تولیدی بدهد . اما متاسفانه آن انتظار بر آورده نشد .

برعکس آنهایی که همایش را تحریم کردند و حتی کوشیدند که اصلا برگزار نشود،  ادارات ، نهاد ها و اشخاصی هم بودند که به ما یاری دادند. در آن میان نقش جناب مهندس گلریز مدیر عامل شرکت چوکا بسیار مهم و اثرگذاربود .

. اگرچه نتوانستیم به هیچکدام از عوامل اجرایی و هنرمندانی که همراهی کردند حتی یک خود کار حق الزحمه و هدیه بدهیم اما زیاد هم درگیر مشکلات مالی نشدیم . شکر خدا که آقای سجادی  مشاور معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم از راه رسید و بخش اصلی هدایایی را که به پیشکسوتان تقدیم شد ، با خود آورد و مارا سرفراز کرد . این اتفاق نشان می دهد که اراده دولت حمایت از فعالیت های ماست .

 شریف : برنامه اینده موسسه چیست . خیلی از نگاه ها اکنون به سوی شماست و منتظرند که ببینند ادامه کارتان چه خواهد شد .

عبدلی: ما نیامده ایم که پس از اجرای یک همایش برویم . مگر اینکه مجبور شویم . ما آمده ایم که بمانیم و با قوت و قدرت، انفعال هفت و هشت سال گذشته مان را جبران نماییم  . طرح های زیادی داریم که می خواهیم اجرایشان بکنیم . ما می توانیم تالش را تبدیل مرکز فرهنگی استان گیلان بکنیم و حتی امواج امید و نشاطرا در نیمه جدا شده تالش بپراکنیم و توجه سراسر ایران را به غنای فرهنگی و هنری این گوشه از کشور جمهوری اسلامی جلب کنیم . این کار شدنی نیست مگر با حمایت و سعه صدر مسئولین محترم محلی و پشتیبانی فکری و مالی عاشقان هنر و فرهنگ ایران ، به ویژه تالش . فعلا مشکل اصلی و آشکار ما  نداشتن مکانی مناسب برای دفتر و خالی بودن صندوق موسسه است . می دانیم که بدون پول یک لیوان آب هم نمی شود خورد . ما برای رفع این مشکلات به یاری همگان نیاز داریم .

سخنرانان همایش  اخیر ما هر یک به نوبه خود از همه به ویژه مسئولین محترم خواستند که با این موسسه همکاری کنند و در آن میان این سخن نماینده محترم فومن و شفت را فراموش نمی کنم که گفت : تشکل های مردم نهادی مانند موسسه تالش شناسی باری بردوش دولت نمی گذارند بلکه برای مملکت سرمایه گذاری می کنند .

شریف : چرا موسسه خود اقدامی برای رفع نیاز های مالی نمی کند مثلا عضو گیری ،فعالیت جنبی سود آور ؟

عبدلی : تدابیری در این زمینه اتخاذ شده . از جمله اینکه به محض تهیه یک مکان برای استقرار موسسه ، در سطح گسترده ای عضو گیری خواهیم کرد . به متمولین تالش برای اعطاء اعانه رجوع می شود. از شرکت ها و حتی سازمانهای دولتی خواهیم خواست که برخی از امور پیمانکاری خود را به موسسه بسپاند . امیدواریم این تدابیر مارا به سرانجامی خیر برساند .

 شریف : آخرین سئوال این است که دفتر مرکزی موسسه همچنان در ماسال باقی خواهد ماند

عبدلی : نه . مقدمات باز گرداندن دفتر مرکزی به رضوانشهر انجام شده است . فقط مانده که یک نفر خیر یا شرکت فرهنگ دوست مکان مناسبی در اختیار ما بگذارد . چونکه ما نه قادر به خرید ملک هستیم و نه پرداخت اجاره . ما حتی در نظر داریم اگر بشود بعدها شعبی در دیگر شهر های بزرگ تالش  دایر کنیم


برچسب ها: تالش شناسی، موسسه، شریف، دکتر عبدلی،
ارسال در تاریخ یکشنبه 14 اردیبهشت 1393 توسط موسسه تالش شناسی

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic