تبلیغات
موسسه تالش شناسی - دیدار با صالح بیدار ؛ تنبور نواز ۹۰ ساله تالش
موسسه تالش شناسی
پایگاهی برای کنشگران گستره هنرو فرهنگ تالش

صالح بیدار

دیدار با پیشکسوتان

موسسه فرهنگی و هنری تالش شناسی در راستای وظایف خود ، دیدار دوره ای با اساتید و پیشکسوتان هنری و فرهنگی تالش را وجه همت خود قرارداده و در نخستین دور، تیمی از اعضاء آن موسسه و کنشگران هنری و فرهنگی، به دیداد صالح بیدار تنبور ساز ، تنبور نواز و خواننده ۹۰ ساله شتافت . شهرام آزموده ، یکی از هموندان تیم این دیدار ، گزارشی در وبلاگ خود منتشر کرده است، که عینا در اینجا می آید :


عصر روز پنجشنبه 92/۹/7 به همراه جمعی از اهل قلم و هنر تالش به دیدار استاد صالح بیداری چروده رفتم. در این جمع افراد زیر حضور داشتند:علی عبدلی ،مسعود شهبازلی ، شهرام آزموده، آرمین فریدی ،فرشید مرتضوی ، بهرام آحمدی ، مومن منفرد ، ولی قنبرزاده و پسر کوچکشان محمدحسین قنبرزاده، امیرشکرگزار ، سهراب ظهیری ، ؟ دولت دوست ، حامد صفرنیا، محمودفالیزکار و در روستای چروده نیز یکی از همسایگان استاد یعنی آقای صمد نظری چروده همراه ما به منزل ایشان آمدند.
در این دیدار که در ییلاق چروده از ییلاقات تالشدولاب صورت گرفت ، استاد بیداری از دیدن دوستان بسیار شادمان شدند و فراوان سپاسگزاری کردند. او بارها گفت: از این که من را به یاد آوردید و پیش من آمدید بسیار خوشحال هستم. خداوند به داد همه تان برسد و
او که در شناسنامه اش متولد ۱۳۰۲ است به همراه همسرش در خانه ای قدیمی با پوشش لته ای در ییلاق چروده زندگی می کند. او از وضع نابسامان خانه اش و این که چکه های فراوانی در روزهای بارانی از سقف خانه اش می ریزد گلایه می کرد و از جمع درخواست نمود که کمک کنند تا زمستان را زیر چکه های باران نباشد.
در این دیدار حدود یکی و نیم ساعته استاد بیداری برای جمع ابتدا یک نوروزنامه قدیمی که اسامی امامان در آن بود را خواندند. سپس از همسرشان خواستند تا تنبوره اش را برایش بیاورد. سپس با تنبوره نوازی خودش قطعه کوتاهی به زبان فارسی و سپس قطعه ای دیگر به زبان تالشی برای ما اجرا کرد.
بعد از او آرمین فریدی هنرمند جوان تالش تنبوره نوازی کردند و سهراب ظهیری نیز برای جمع چند اجرای تالشی انجام داد. بعد از او آقای مسعود شهبازلی نیز شعرخوانی کردند. محمد حسین قنبرزاده نیز لحظاتی به همراه تنبوره آقای فریدی قطعه ای تالشی با صدای کودکانه اش خواند.
با عنایت به وضع نابسامان منزل استاد بیداری آقای قنبرزاده از همان جا با فرماندار رضوانشهر تماس تلفنی برقرار نمودند و وضع منزل شان را به اطلاع ایشان رساندند. آقای فرماندار نیز اعلام نمودند شنبه برای دیدن شان به آن جا خواهند رفت تا بتوانند در جهت مرمت منزل شان کمک کنند که امیدوارم هر چه زودتر مشکل منزل شان رفع شود.
لازم به ذکر است که ییلاق چروده حدود سی کیلومتر از پونل فاصله دارد که از این مقدار راه ۲۵ کیلومتر آسفالته است و مابقی خاکی می باشد. برای رفتن با چروده باید از پونل به طرف ییلاقات تالشدولاب رفت و در کنار سه راه ارده به سوی چروده و اَندَل رفت و بعد از رد شدن از اندل به چروده رسید.
این نکته هم لازم است به اطلاع دوستان برسانم که وضع بینایی چشمان استاد صالح بیداری متاسفانه اصلاً خوب نیست و بنا به گفته خودشان بسیار تار می بینند. تا جایی که نمی توانند چهره را اصلاً تشخیص بدهند. با این شرایط اگر از دست کسی کاری برای کمک به درمان چشمان ایشان و یا حتی تعمیر سربندی منزل شان بر می اید دریغ نکنید

برچسب ها: صالح بیدار، تنبورنواز، چروه دی، پیشکسوت،
ارسال در تاریخ شنبه 30 فروردین 1393 توسط موسسه تالش شناسی

قالب وبلاگ