موسسه تالش شناسی
پایگاهی برای کنشگران گستره هنرو فرهنگ تالش

سر انجام پس از ماه ها کارو بررسی گروهی ، الفبای تالشی بر مبنای خط فارسی،  با اصلاحاتی در نسخه نخستین به تصویب گروه پژوهشی موسسه تالش شناسی رسید . مسئولیت اجرای این پروژه بر عهده علی عبدلی بود . و هم ایشان است که از سالها پیش در راه تحقق چنین مهمی گام برداشت ، به مطالعه و تحقیق پرداخت ، مسیر سخت تجربه و آزمون را پیمود ، نقد های سازنده و هم مایوس کننده را با شکیبایی شنید و نمونه های فارسی ولاتین این الفبا را در آثار خود به کارگرفت و تا به مرحله نهایی رساند .

نسخه نخستین این طرح چند ماه پیش از سوی مسئول اجرای آن در اختیار موسسه تالش شناسی قرار گرفت . موسسه به منظور بهره گیری از نقد و نظر سازنده دیگران ، آن را در معرض بررسی و رای عمومی قرار داد . برآیند این اقدام کم و بیش سودمند واقع شد . برخی تغییرات در نسخه نخستین اش صورت گرفت . مهم تر از همه این که  فرا خوان عمومی موسسه در این مورد باعث شد که به گونه ای فراموش نشدنی، هم محک بخوریم و هم محک بزیم و این خود دست آورد و تجربه مهمی بود که حاصل شد .

می دانیم که دیگران چنین کاری نمی کنند . یعنی وقتی پروژه ای را خود طرای کرده و به دست می گیرند یا از مرجع ای می گیرند و آن را به اجرا می گذارند ، نمی روند از این و آن کسب نظر و اجازه کنند . هیچکس هم آن محقق یانهاد مسئول را باز خواست نمی کند که  آیا در اجرای این پروژه از فلان محقق و متخصص نظر خواهی کرده ای یانه . موسسه تالش شناسی برای نخستین بار ،از سر احترام به امر هم اندیشی ، کارجمعی و خرد جمعی ، این ریسک را کرد . اما برخی کسان در برخورد با  این موضوع دچار توهم شدند و گمان کردند که پژوهشگر مسئول پروژه الفبای تالشی ، خام است و مثل یک دانش آموز باید مشق اش را به چند آقا معلم نشان بدهد و نمره قبولی بگیرد !! . از این رو تا توانستند بر موسسه و مجری طرح ، فشار آوردند  . اما این موضوع هرچه بود، به هر حال گذشت و شرح داستان تلخ اش بماند به وقت و جای مناسب .

 برای رفع هرگونه برداشت سوء باید گفته آید که الفبای موسسه با نتیجه زحمات و دیدگاه های دیگران هیچ تناقض و تعارضی ندارد و جای کسی را برای کوشش در این زمینه تنگ نمی کند . هرکس می تواند آن را بپسندد و به کار گیرد یا نپسندد و به کار نگیرد . غرض فقط گامی ست برای جلوگیری از آشفتگی موجود در فارسی نگاری زبان تالشی و ارایه یک الگو برای وحدت رویه در این زمینه که با موفقیت برداشته شد .

به منظورغافل نشدن از هر احتمالی ، باز جنبه احتیاط را ملحوظ داشته و این الفبا برای یکسال به صورت  آزمایشی دردسترس عموم قرار گرفته است تا اگر در فرایند به کارگیری عمومی ، تشخیص داده شد که نیاز به تغییری دارد، آن تغییرصورت بگیرد .

 شرح و توضیحات مربوط به الفبای تالشی به علت طولانی بودن، عینا در برگه سایت قرارداده نشد . بلکه به صورت یک  کتابچه پی دی اف با عنوان ( آموزش الفبای تالشی )، پیوست این نوشته گردید . تا هرکس که علاقمند به مطالعه آن باشد ، به طور رایگان دانلود نماید .

توضیح اینکه (کتابچه آموزش الفبای تالشی) یک اثر ادبی ست و تحت حمایت قانون حمایت از مولفان و مصنفان می باشد . از این رو هرگونه دخل و تصرف ، استفاده  تحقیقی بدون ذکرنام مولف و منبع و سوء استفاده تجاری از آن ممنوع می باشد .

 دانلود کتابچه آموزش الفبای تالشی
طبقه بندی: مقاله ها، 
ارسال در تاریخ دوشنبه 2 فروردین 1395 توسط موسسه تالش شناسی

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic