موسسه تالش شناسی
پایگاهی برای کنشگران گستره هنرو فرهنگ تالش

مولف در این اثرکه در قطع پالتویی ، تمام رنگی ودر ۱۴۳ صفحه چاپ شده است جاذبه های گردشگری شهرستان های : آستارا ، تالش ، رضوانشهر ، ماسال ، فومن و شفت را با مطالبی مختصرو مفید و تصاویری زیبا ، معرفی کرده است .

این کتاب که جای خالی اش به شدت احساس می شد ، می تواند راهنمای مناسبی برای گردشگران و تورگردانان باشد .

شایان گفتن است که اثر یاد شده به عنوان یک پروژه  تحقیقی از سوی موسسه تالش شناسی به اجرا گذاشته شده و ناشر اعلام نموده است که کلیه درآمد حصل از انتشار آن را در زمینه حفاظت از محیط زیست تالش ، هزینه خواهد کرد .


در مقدمه ای که به قلم مدیر مسئول موسسه تالش شناسی برای این کتاب نوشته شده ، آمده است : دنباله شمال غربی رشته کوه البرز که از دره سفیدرود آغاز می‌شود و تا جلگه لنکران امتداد می‌یابد ، کوه‌های تالش نامیده شده . این نام برگرفته از نام قوم تالش است و این قوم از دیر باز در سراسر آن کوه‌ها و دامنه‌های آن ساکن بوده است.

 منطقه مذکور به شش شهرستان تقسیم شده . یکی از آن شش شهرستان نیز تالش خوانده می‌شود . پژوهشگران از مجموع آن شش شهرستان، با نام « منطقه قومی تالش »یا« حوزه فرهنگی تالش » یاد کرده‌اند .

امروزه گردشگرانی که در استان گیلان، از جلگه رشت به سوی نواحی غربی این استان می‌روند ، از شفت تا آستارا و حتی نمین اردبیل ، با فرهنگ و تمدنی روبرو می‌شوند که مهر تالش را برخود دارد و مردمانش اغلب تالش‌اند و به گویش‌های مختلف تالشی سخن می گویند .

در اثر حاضر سعی شده است که این گوشه از ایران، به تمامی جهاتی که می‌تواند برای گردشگران سودمند باشد ، به نحوی معرفی گردد که پراکنده نگری ها ، تقسیمات استانی و اقلیمی ، نام‌ها و تفسیرهای گوناگون موجود، مانع از شناخت روشن ، منسجم و و اقعی آن نشود .ارسال در تاریخ شنبه 22 اسفند 1394 توسط موسسه تالش شناسی

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic