موسسه تالش شناسی
پایگاهی برای کنشگران گستره هنرو فرهنگ تالش


تالش شناسی

سومین نشست هم اندیشی در باره مسایل زبان تالشی برگزار شد . این نشست به دعوت موسسه تالش شناسی ، در محل سالن اجتماعات استراحتگاه معلم پونل ، با حضور گروهی از صاحب نظران و فعالان فرهنگی تالش برگزار شد .

دستور جلسه مذکور بررسی الفبای پیشنهادی برای زبان تالشی بود که مدیر مدیر مسئول موسسه  با توضیحات لازم آن را به بحث گذاشت و پس از بررسی و تبادل نظر، با رای بیشتر اعضای جلسه تصویب گردید و مقرر شد این الفبا جهت آگاهی و نقد و نظر متخصصان و عموم علاقمندان به مدت سه ماه  در سایت رسمی موسسه تالش شناسی به نشانی  http://taleshshenasi.ir ) قرار بگیرد تا نقص و اشکال احتمالی آن برطرف شود و به تصویب نهایی برسد . شایان ذکر اینکه  فقط نقد و نظر هایی که در سایت رسمی موسسه  درج شود قابل رسیدگی خواهد بود .

بهزاد نیکنام عضو هیئت مدیره موسسه پیشنهاد داد که همگام با برخی از اقوام ایران که یک روز در سال را ( روز پوشاک اصیل ) خود نامگذاری کرده اند ، در تالش نیز روزی به این منظور تعیین شود و نجات شعبانی روز 13 فروردین را پیشنهاد نمود و دیگر اعضای جلسه به اتفاق تایید نمودند و به تصویب رسید . بنابر این انتظار می رود در روز 13 فروردین هرسال هر زن یا مرد تالش لباس سنتی فاخر خود را بپوشند یا دست کم از پوشیدن البسه خارجی خودداری نمایند .

 همچنین در این نشست مقرر گردید که نشست بعدی در تاریخ 30 بهمن ماه در محل دفتر موسسه تالش شناسی برگزار شود و موضوع آن جلسه نیز رسیدگی به نام های جغرافیای  درحوزه فرهنگی تالش خواهد بود . علاقمندان به این موضوع می توانند اسامی تحریف شده و نادرست روستا ها مناطق محل سکونت خود را با گونه درست و اصیل آن، مکتوب و در جلسه ارایه دهند . یا از طریق سایت موسسه برای بررسی و استفاده ارسال نمایند .


تالشارسال در تاریخ جمعه 16 بهمن 1394 توسط موسسه تالش شناسی

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات