تبلیغات
موسسه تالش شناسی - نخستین همایش شعروادب تالش برگزار شد
موسسه تالش شناسی
پایگاهی برای کنشگران گستره هنرو فرهنگ تالشلیلا خالقی

گروه فرهنگی نشریه واكنش و شبكه تحلیلی ،‌خبری گیلان 24: به مناسبت هفته پژوهش نخستین کنگره شعرو ادب تالش زیر نظر موسسه تالش شناسی، با همکاری و حمایت های همه جانبه فرمانداری شهرستان رضوانشهر، شرکت چوب و کاغذ ایران (چوکا ) و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رضوانشهر برگزار شد.


برسی جایگاه شعر تالشی در گستره ادبیات ملی ، نقد و بررسی شعر و ادبیات شاعران زبان تالش در فرایند توسعه فرهنگی ، بررسی مسئله زبان ادبی تالش ، بن مایه های اسلامی و انقلابی در شعرو ادب تالشی ، بررسی تاریخی  تالشی و وزن و قالب آن ، شعر تالشی در مقایسه با شعر دیگر اقوام ایران ، شعر وپیوند های آن با زبان و فرهنگ عامه تالش  از جمله محور های این هما یش  بود.

حمید رضا امام پناهی فرماندار شهرستان رضوانشهر ضمن  یاد و خاطره  ایام سوگواری ، انجام  کلیه ی  کارهای جمعی ، پژوهشی ، علمی و فرهنگی را  بدون  حمایت  دستگاه ها  تقریبا  نا ممکن  دانست وی با تقدیر   از دست اندر  کاران  برپایی  این همایش  در ادامه  گفت: پرداختن  به مسائل فرهنگی، زبان  و گروه های  مختلف  دامن زدن به قومیت ها نیست نظام و دولت ما اعتقاد دارد تعهد قومیت ها  نه تنها  تهدید  نیست بلکه  یک فرصت  است. که این نوع تنوع  خود یک  نشاط و انگیزه   دور هم  بودن  را ایجاد می کند. امام پناهی  همانطور  که وجود  منابع  طبیعی  را در منطقه  یک فرصت  بیان كرد  زبان  و گویش های  محلی را هم از جمله فرصت های  زیبای  نظام دانست که چه بسا  می تواند به نفع  کشور و نظام باشد. تا هیچگاه  دچار خطرات  نشویم. از جمله خطرات  قبیله ای که  گریبان  برخی از کشور های  همسایه  را گرفته است..

محمود شکری نماینده مردم تالش ، رضوانشهر و ماسال تلاش همه اساتید ادب و هنر را برای ماندگاری اسلام بسیار ارزشمند عنوان و اظهار کرد: در گذشته بسیار  تخریب شدیم  و اینكه  باید  چگونه پیش برویم  و چه چیزی فراهم کنیم  تا تالش  بزرگ  عظمت  فرهنگی  و غیرت خدا جوی  خود را برای همیشه حفظ  کند، همه مسئول هستیم که در مواقع  نیاز  از فقر تالش  سو استفاده  نشود. فقر سیاسی و اقتصادی جامعه ، یک  فاجعه انسانی است تا مجبور نباشند برای  زنده ماندن دست به هر کاری بزند  وی با اشاره به اینكه  بیش از یک چهارم  جمعیت  استان گیلان  تالش زبان هستند تصریح كرد:  باید بتوانیم  این جایگاه را حفظ و ارتقاء  دهیم  و باید تالش را دریابیم. تالش  از نظر عاطفی  هم  از ائمه  جدا نبوده و نیست و اجازه ندهیم نواها و آوازهای  محلی تالشی  در خانه هایمان فراموش شوند.

سیاوش عاشور زاده معاون فرمانداری  رضوانشهر ضمن  گرامیداشت  ایام صفر، شهادت نبی اکرم و هشتمین امام شیعیان  صحبت  در خصوص  موسیقی، هنر، فرهنگ و شهر تالشی را یک ضرورت  عنوان و  ادامه داد: در کنار دیگر مسائل و برپایی  همه تلاش ها در جامعه  باید در صدد باشیم  تا فرهنگ دینی  قومیت مان را به رخ  دیگران  بکشیم. چون مسلمان هستیم  و همه زیر چتر اسلام  زندگی  می کنیم. لذا همانطور که در صدد گسترش  فرهنگ تالش  و اقوام هستیم در خصوص گسترش فرهنگ  نماز و نماز خوانی هم در کنار این قبیل همایشات گسترش و توسعه دهیم.

ناصر عاشوری  نماینده  مردم  فومن و شفت با شرکت در این همایش، حضور جوانان  با ذوق  و تحصیل  کرده  را در بحث  تامین خلا های موجود  فرهنگی  ضرورت دانست و با اشاره به ارائه  مکتوبات ، مستندات تاریخی  و کنکاش در خصوص ویژه گی های  فرهنگ  پنهان  تالش این امر را  رسیدن به یک  غنای فرهنگی دانست. ناصرعاشوری متذکر شد: واقعیت امر  این است که ما در گذشته  تاریخ روشن و شفافی  نداریم  اما تاریخ  مثبت ما دارای  قدمت و فرهنگ  است. تاریخ فرهنگی  و مکتوب ما  بدلیل  محرومیت ها کمی در این خصوص ضعیف پیش رفتیم. گرفتاریهایی که در طول  تاریخ  گریبان  این قوم را گرفت خود گویای  این امر است.اینک ما باید میراث دار این فرهنگ غنی باشیم  تا بخش کوچکی از  آن برای ما باقی مانده  را حفظ  کنیم.  سوابق تاریخی  به خوبی نشانگر آن است که  مردم این منطقه از آزمونهای بزرگ  روزگار سربلند  و موفق  بیرون آمده اند. عاشوری  در پایان حمایت  خود را از این موسسه  بیش از پیش اعلام   كرد.

علی عبدلی دبیر همایش شعرو ادب تالش با ارایه گزارشی کوتاه از فرایند برگزاری این همایش ، گفت: محققان موسسه تالش شناسی  با توجه به تاثیر و نفوذ عمیقی که شعر در جامع ایرانی دارد، بر این باورند که تقویت بنیه های ادبیات قومی،  در راستای توسعه فرهنگ ملی است .عاملی موثر در تحکیم رشته های وفاق وهمگرایی  موجب  تامین رضایت روانشناختی در بین بخش های جامعه بزرگ ایران است .  بر اساس این باور طرح برگزاری همایش هایی  در زمینه شعر و ادب تالش را پیشنهاد دادند  و ما امروز شاهد برداشتن نخستین گام در امر اجرای آن طرح هستیم .

وی ادامه داد: برای برداشتن این گام  جمعی ۳۰ نفری از اساتید دانشگاهها ، هنرمندان و نیروهای فنی و تخصصی متشکل در دو کمیته علمی و اجرایی ، از چند ماه پیش همکاری  خود را با دبیر خانه همایش  آغاز و بدون هیچگونه چشم داشت مادی و حتی هزینه کردن از جیب خود ، صمیمانه تلاش کردند.

دبیر نخستین کنگره شعر و ادب تالش در ادامه افزودند: به طور کلی  اهداف  اصلی  موسسه  مشارکت  در توسعه ی فرهنگ  استان خلاصه می شود. با توجه  به این که شعر و ادب نیز بخشی  از مولفه های  توسعه ی فرهنگی و هنر است  این همایش  هم با عنوان شعر و ادب  تالش که از جمله  اولویت های این موسسه  است ،برگزار  شد.

 این همایش که یک رویداد ادبی بزرگ و بی سابقه در منطقه تالش به شمار آمد از مجموعه  150 اثر رسیده به کمیته  برنامه ریزی مورد برسی  قرار گرفت و شماری  از آثار برگزیده  و ارائه  شدند.  در این همایش از کتاب جدید الانتشار

( تاریخ تالش ) تالیف علی عبدلی از کوشش های ادبی این تات و تالش شناس به وسیله ناصر عاشوری نماینده مردم شفت و فومن و تنی چند از اساتید دانشگاههای گیلان  رونمایی شد.

در حاشیه برپایی همایش، نمایشگاهی از صنایع دستی تالش ، کتاب ، مطبوعات و دیگر محصولات فرهنگی نیز دایر بود که با استقبال خوبی روبرو شد .

منبع : gilan24.ir

طبقه بندی: خبرها، 
برچسب ها: گیلان، ‌تالش، ‌همایش، ‌ادبی، ‌شعر، ‌توسعه فرهنگی، ‌كنگره شعر و ادب تالش،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 3 دی 1393 توسط موسسه تالش شناسی

قالب وبلاگ